Przejdź do treści

Jak zapobiegać kamicy moczowej?

Jak zapobiegać kamicy moczowej?

 

1. Utrzymuj prawidłowe nawodnienie organizmu

Podstawą profilaktyki kamicy moczowej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej nisko zmineralizowanej wody mineralnej. Dziennie powinno przyjmować się ok. 2-2,5 l płynów, w kamicy moczanowej nawet 4 l płynów. Płyny należy przyjmować często i w niewielkich ilościach. Dzięki temu układ moczowy jest w stanie ciągłego nawodnienia. Stały „przepływ” moczu przez układ moczowy zapobiega wytrącaniu się i odkładaniu złogów oraz ułatwia wypłukiwanie drobnych kamieni oraz piasku z układu moczowego.

O odpowiednim nawodnieniu powinniśmy pamiętać szczególnie podczas upalnych dni, gdy przebywamy w suchych pomieszczeniach oraz przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Ważne też, aby wypić odpowiednią ilość płynów przed snem, ponieważ w nocy spada czynność układu moczowego, co może sprzyjać powstawaniu kamieni moczowych.

W kamicy moczowej należy ograniczyć napoje, w których znajdziemy większe ilości szczawianów np. mocną herbatę, kakao, soki jeżynowe, kompot z rabarbaru. Należy także unikać spożywania alkoholu, który odwadnia i w razie braku odpowiedniego uzupełnienia wody w organizmie powoduje następczy spadek ilości wytwarzanego moczu.

2. Zwracaj uwagę na dietę

Istotny wpływ na skład chemiczny moczu, a więc i na tendencję do tworzenia się kamieni moczowych ma dieta. Jeśli nie znamy składu chemicznego złogów, nie możemy stosować specjalnych diet zalecanych przy konkretnym rodzaju kamicy. Dlatego ogólnym zaleceniem w kamicy jest zbilansowana dieta, bez nadmiernej konsumpcji lub całkowitego unikania poszczególnych składników pokarmowych.

Duża ilość nieprzetworzonych lub nisko przetworzonych owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w błonnik, to podstawa diety. Białko zwierzęce zwiększa stężenie kwasu moczowego, dlatego zaleca się jego ograniczenie do poziomu 0,8–1,0 g/kg m.c. Należy także ograniczyć ilość spożywanego wapnia, którego nadmiar jest wydalany wraz z moczem i sprzyja powstawaniu trudno rozpuszczalnych złogów. Osoby mające problemy z kamicą moczową powinny ograniczyć spożycie soli. Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, spożywany w nadmiarze zwiększa usuwanie wapnia przez nerki do moczu. Całkowita rezygnacja z dosalania potraw tradycyjną solą lub zastąpienie jej solą potasową (KCl) będzie dobroczynna dla większości pacjentów z kamicą moczową i nadciśnieniem tętniczym.

3. Dbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masa ciała to czynniki niezbędne dla profilaktyki kamicy moczowej. Osoby otyłe, z insulinoopornością i hiperinsulinemią, cierpiące na nadciśnienie tętnicze znacznie częściej chorują na kamicę moczową niż osoby o prawidłowej masie ciała, fizjologiczną tolerancją glukozy i ciśnieniem tętniczym w granicach normy. Aktywność fizyczna nie tylko zapobiega powstawaniu złogów kamieni, ale także wspomaga samoistne usuwanie drobnych kamieni z układu moczowego. Uprawiając sport, należy pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu płynów, aby nie odwodnić organizmu.

4. Stosuj leczenie profilaktyczne

Stara dobra zasada mówi „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W przypadku kamicy moczowej dostępnych jest wiele preparatów, które w sposób naturalny i bezpieczny wspomagają leczenie i zapobiegają powstawaniu złogów w układzie moczowym. Ważne, aby stosowany preparat zawierał składniki o działaniu moczopędnym, które zwiększą objętość moczu i tym samym ułatwią rozpuszczanie i wydalanie złogów. Działanie rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwzapalne będą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i zapobiegać infekcjom, które często towarzyszą kamicy moczowej.

5. Unikaj stresu

Zdrowy i zrównoważony tryb życia pozwoli zachować zdrowie całego ciała, w tym także zapobiegać tworzeniu kamicy moczowej.

Pozostałe artykuły

Dieta dla osób z kamicą moczową
Dieta dla osób z kamicą moczową
Objawy i leczenie kamicy moczowej
Objawy i leczenie kamicy moczowej
Rodzaje kamicy moczowej
Rodzaje kamicy moczowej
canephron

Canephron® tabletki

Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego

canephron

Canephron® N krople

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Zarezerwuj Canephron

Zarezerwuj

gdzie kupic Canephron

Kup online