Podstawą profilaktyki kamicy moczowej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej nisko zmineralizowanej wody mineralnej. Dziennie powinno przyjmować się ok. 2-2,5 l płynów, w kamicy moczanowej nawet 4 l płynów. Płyny należy przyjmować często i w niewielkich ilościach. Dzięki temu układ moczowy jest w stanie ciągłego nawodnienia. Stały „przepływ” moczu przez układ moczowy zapobiega wytrącaniu się i odkładaniu złogów oraz ułatwia wypłukiwanie drobnych kamieni oraz piasku z układu moczowego.
O odpowiednim nawodnieniu powinniśmy pamiętać szczególnie podczas upalnych dni, gdy przebywamy w suchych pomieszczeniach oraz przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Ważne też, aby wypić odpowiednią ilość płynów przed snem, ponieważ w nocy spada czynność układu moczowego, co może sprzyjać powstawaniu kamieni moczowych.
W kamicy moczowej należy ograniczyć napoje, w których znajdziemy większe ilości szczawianów np. mocną herbatę, kakao, soki jeżynowe, kompot z rabarbaru. Należy także unikać spożywania alkoholu, który odwadnia i w razie braku odpowiedniego uzupełnienia wody w organizmie powoduje następczy spadek ilości wytwarzanego moczu.
Istotny wpływ na skład chemiczny moczu, a więc i na tendencję do tworzenia się kamieni moczowych ma dieta. Jeśli nie znamy składu chemicznego złogów, nie możemy stosować specjalnych diet zalecanych przy konkretnym rodzaju kamicy. Dlatego ogólnym zaleceniem w kamicy jest zbilansowana dieta, bez nadmiernej konsumpcji lub całkowitego unikania poszczególnych składników pokarmowych.
Duża ilość nieprzetworzonych lub nisko przetworzonych owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w błonnik, to podstawa diety. Białko zwierzęce zwiększa stężenie kwasu moczowego, dlatego zaleca się jego ograniczenie do poziomu 0,8–1,0 g/kg m.c. Należy także ograniczyć ilość spożywanego wapnia, którego nadmiar jest wydalany wraz z moczem i sprzyja powstawaniu trudno rozpuszczalnych złogów. Osoby mające problemy z kamicą moczową powinny ograniczyć spożycie soli. Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, spożywany w nadmiarze zwiększa usuwanie wapnia przez nerki do moczu. Całkowita rezygnacja z dosalania potraw tradycyjną solą lub zastąpienie jej solą potasową (KCl) będzie dobroczynna dla większości pacjentów z kamicą moczową i nadciśnieniem tętniczym.
Aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masa ciała to czynniki niezbędne dla profilaktyki kamicy moczowej. Osoby otyłe, z insulinoopornością i hiperinsulinemią, cierpiące na nadciśnienie tętnicze znacznie częściej chorują na kamicę moczową niż osoby o prawidłowej masie ciała, fizjologiczną tolerancją glukozy i ciśnieniem tętniczym w granicach normy. Aktywność fizyczna nie tylko zapobiega powstawaniu złogów kamieni, ale także wspomaga samoistne usuwanie drobnych kamieni z układu moczowego. Uprawiając sport, należy pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu płynów, aby nie odwodnić organizmu.
Stara dobra zasada mówi „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W przypadku kamicy moczowej dostępnych jest wiele preparatów, które w sposób naturalny i bezpieczny wspomagają leczenie i zapobiegają powstawaniu złogów w układzie moczowym. Ważne, aby stosowany preparat zawierał składniki o działaniu moczopędnym, które zwiększą objętość moczu i tym samym ułatwią rozpuszczanie i wydalanie złogów. Działanie rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwzapalne będą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i zapobiegać infekcjom, które często towarzyszą kamicy moczowej.
Zdrowy i zrównoważony tryb życia pozwoli zachować zdrowie całego ciała, w tym także zapobiegać tworzeniu kamicy moczowej.
Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych
Piśmiennictwo:
*Charakterystyka Produktu Leczniczego
Skrócona informacja o leku: Canephron®, 18 mg + 18 mg + 18 mg, tabletka drażowana; tabletka zawiera sproszkowane i stabletkowane: ziele tysiącznika; korzeń lubczyku; liście rozmarynu. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletka drażowana. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Canephron® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, stosowanym wspomagająco jako leczenie uzupełniające łagodnie przebiegających chorób zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w osadzania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® w przypadku występowania wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub selera) lub na którekolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza. Canephron® zawiera około 0,2 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Canephron® N krople doustne, płyn; 100 ml płynu zawiera wyciąg mieszaniny z ziela tysiącznika; korzenia lubczyku; liści rozmarynu. Produkt złożony; zawiera do 19,5% (V/V) alkoholu. Postać farmaceutyczna: krople doustne, płyn. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany wspomagająco i uzupełniająco w leczeniu dolegliwości łagodnych chorób zapalnych dolnych dróg moczowych oraz jako środek zapobiegawczy i wspomagający leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych lub tendencją do odkładania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® N w przypadku wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub kopru włoskiego) lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® N nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza.
Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Ul. Hrubieszowska 6B, 01 209 Warszawa.