Istnieją różne klasyfikacje kamicy moczowej, ze względu na cechy fizyczne, skład chemiczny, etiologię i lokalizację złogu.
Kamica układu moczowego często przebiega bezobjawowo, choć czasami czasami kamień zamyka światło przewodu moczowego i może spowodować atak kolki nerkowej.
Zwykle leczenie kamicy moczowej rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza z dolegliwościami kolki nerkowej. Kiedy kamień jest niewielki, leczenie ma charakter zachowawczy i ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych i rozpuszczenie bądź doprowadzenie do samodzielnego wydalenia złogu przez pacjenta.
W przypadku większych kamieni moczowych, niezbędna jest interwencja lekarska przy użyciu narzędzi chirurgicznych. Od wielu lat operacyjne leczenie kamicy koncentruje się na zabiegach mało inwazyjnych, dzięki czemu coraz więcej pacjentów unika powikłań pooparacyjnych.
Podstawą profilaktyki kamicy moczowej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz leczenie profilaktyczne.
Z kamicą układu moczowego mamy do czynienia wtedy, gdy w układzie moczowym powstają nierozpuszczalne złogi (tzw. kamienie moczowe) powstałe na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu.
Etiopatogeneza kamicy układu moczowego jest zwykle złożona. Do przyczyn powstawania złogów w układzie moczowym należą:
Kamica nerkowa jest chorobą najszerzej rozpowszechnioną w krajach wysoko rozwiniętych, głównie za sprawą nadmiernego spożycia białka i minerałów. Szacuje się, że choroba ta dotyka około 10% populacji ludzkiej w krajach europejskich. Z powodu bardziej skomplikowanej budowy układu moczowego, kamica nerkowa dotyka 2-3 razy częściej mężczyzn, niż kobiet. Szczyt zachorowań na kamicę moczową występuje między 20. a 50. rokiem życia.
Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych
Piśmiennictwo:
*Charakterystyka Produktu Leczniczego
Skrócona informacja o leku: Canephron®, 18 mg + 18 mg + 18 mg, tabletka drażowana; tabletka zawiera sproszkowane i stabletkowane: ziele tysiącznika; korzeń lubczyku; liście rozmarynu. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletka drażowana. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Canephron® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, stosowanym wspomagająco jako leczenie uzupełniające łagodnie przebiegających chorób zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w osadzania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® w przypadku występowania wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub selera) lub na którekolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza. Canephron® zawiera około 0,2 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Canephron® N krople doustne, płyn; 100 ml płynu zawiera wyciąg mieszaniny z ziela tysiącznika; korzenia lubczyku; liści rozmarynu. Produkt złożony; zawiera do 19,5% (V/V) alkoholu. Postać farmaceutyczna: krople doustne, płyn. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany wspomagająco i uzupełniająco w leczeniu dolegliwości łagodnych chorób zapalnych dolnych dróg moczowych oraz jako środek zapobiegawczy i wspomagający leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych lub tendencją do odkładania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® N w przypadku wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub kopru włoskiego) lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® N nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza.
Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Ul. Hrubieszowska 6B, 01 209 Warszawa.