Czasami kamień zamyka światło przewodu moczowego i może spowodować atak kolki nerkowej. Kolka nerkowa objawia się ostrym bólem w okolicy lędźwiowej promieniującym do pachwiny i/lub podbrzusza, bólem podczas oddawania moczu, częstym oddawaniem małych ilości moczu, obecnością krwi w moczu.
Czasami ból jest tak silny, że pacjent wymiotuje, ma gorączkę a nawet traci przytomność. Wówczas konieczna jest szybka interwencja lekarska.
Zwykle leczenie kamicy moczowej rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza z dolegliwościami kolki nerkowej. Kiedy kamień jest niewielki, leczenie ma charakter zachowawczy i ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych i rozpuszczenie bądź doprowadzenie do samodzielnego wydalenia złogu przez pacjenta.
Pacjentowi podawane są środki przeciwbólowe i rozkurczowe, a także duża ilość płynów w celu zwiększenia przepływu moczu. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, zaleca się picie co najmniej 2-2,5 l wody dziennie (a nawet 4 l w przypadku kamicy cystynowej) w celu rozpuszczenia i ułatwienia wydalenia złogu. Większość pacjentów z kolką nerkową spowodowaną złogami o wielkości do 5-6 mm samodzielnie wydali złóg w ciągu 30-40 dni od wystąpienia kolki nerkowej. W ciągu 14 dni od incydentu kolki nerkowej powinno zostać wykonane USG/RTG układu moczowego w celu określenia położenia złogu i rozpoznania ewentualnych zmian w związanych z wodonerczem lub zastojem moczu. Mimo uzyskania poprawy po doraźnym leczeniu objawów kolki nerkowej, pacjent powinien w trybie pilnym zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się gorączki, ponieważ może być ona objawem zakażenia układu moczowego lub groźnej dla życia urosepsy. W takim wypadku niezbędne będzie podanie antybiotyku, a nawet hospitalizacja.
Leczenie rozpuszczające złogi (tzw. chemoliza) jest możliwe tylko w niektórych postaciach kamicy moczowej. Lekarz może zastosować płukanie przezskórne środkami rozpuszczającymi złogi, bądź przepisać leki doustne. Chemoliza złogów lekami doustnymi jest skuteczna w przypadku kamicy moczanowej.
Nie do przeceniania w leczeniu wspomagającym i profilaktyce kamicy moczowej są leki pochodzenia naturalnego dostępne bez recepty, które działają moczopędnie, rozluźniająco na mięśnie gładkie układu moczowego oraz przeciwbólowo. Bardzo ważne jest także działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, ponieważ kamica układu moczowego sprzyja powstawaniu infekcji dróg moczowych. Regularne stosowanie tego preparatów może skutecznie zahamować proces powstawania nowych złogów i zmniejszyć ryzyko nawrotu kolki nerkowej.
W przypadku większych kamieni moczowych, niezbędna jest interwencja lekarska przy użyciu narzędzi chirurgicznych. Od wielu lat operacyjne leczenie kamicy koncentruje się na zabiegach mało inwazyjnych, dzięki czemu coraz więcej pacjentów unika powikłań pooparacyjnych.
Kamień ulega rozbiciu na cząstki wielkości ziaren piasku, które są następnie wydalane z moczem. Zabieg zwykle nie wymaga przyjęcia do szpitala, jest bezpieczny i w ciągu paru dni po zabiegu można wrócić do swojej zwykłej aktywności. W przypadku większych kamieni konieczne bywa przeprowadzenie kilku sesji rozbijania. Skuteczność tej metody zależy od głownie od lokalizacji złogu oraz składu chemicznego kamienia i jego podatności na fale ultradźwiękowe.
Służy do usuwania kamieni z moczowodu i nerek. Zabieg polega na wprowadzeniu wziernika przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a następnie do moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego. Lekarz odpowiednimi narzędziami usuwa złóg w całości lub rozdrabnia na mniejsze fragmenty. Ureterorenoskopia jest jedną z najszybciej rozwijających się metod małoinwazyjnych w urologii.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia tkanek w okolicy nerki, przez które wprowadza się instrument, tzw. nefroskop. Urolog odpowiednimi narzędziami rozdrabnia kamień na mniejsze fragmenty, które usuwa. Zwykle pacjent pozostaje w szpitalu przez parę dni.
Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych
Piśmiennictwo:
*Charakterystyka Produktu Leczniczego
Skrócona informacja o leku: Canephron®, 18 mg + 18 mg + 18 mg, tabletka drażowana; tabletka zawiera sproszkowane i stabletkowane: ziele tysiącznika; korzeń lubczyku; liście rozmarynu. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletka drażowana. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Canephron® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, stosowanym wspomagająco jako leczenie uzupełniające łagodnie przebiegających chorób zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w osadzania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® w przypadku występowania wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub selera) lub na którekolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza. Canephron® zawiera około 0,2 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Canephron® N krople doustne, płyn; 100 ml płynu zawiera wyciąg mieszaniny z ziela tysiącznika; korzenia lubczyku; liści rozmarynu. Produkt złożony; zawiera do 19,5% (V/V) alkoholu. Postać farmaceutyczna: krople doustne, płyn. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany wspomagająco i uzupełniająco w leczeniu dolegliwości łagodnych chorób zapalnych dolnych dróg moczowych oraz jako środek zapobiegawczy i wspomagający leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych lub tendencją do odkładania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® N w przypadku wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub kopru włoskiego) lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® N nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza.
Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Ul. Hrubieszowska 6B, 01 209 Warszawa.