
Infekcje dolnych dróg moczowych w ciąży
W okresie ciąży rośnie ryzyko wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych z powodu zmian hormonalnych oraz zmian, które zachodzą w budowie ciała kobiety: pęcherz w czasie ciąży przesuwa się do góry i przodu, powodując zaleganie niewielkiej ilości moczu po oddawaniu moczu.
Największe ryzyko zakażenia układu moczowego występuje pomiędzy 9. a 17. tygodniem ciąży. Infekcja układu moczowego w ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z niską masą ciała, przedwczesnego porodu oraz zwiększa ryzyko śmierci okołoporodowej (czyli w pierwszych 6-ciu dniach życia dziecka). Dlatego infekcje dróg moczowych u kobiet w ciąży powinny być odpowiednio wcześnie rozpoznane i właściwie leczone.
U około 4−7% kobiet w ciąży występuje tzw. bezobjawowy bakteriomocz. Mamy z nim do czynienia, kiedy w moczu stwierdza się obecność bakterii, ale pacjentka nie odczuwa objawów stanu zapalnego.
U pacjentek w ciąży bezobjawowy bakteriomocz jest wskazaniem do leczenia, ponieważ u 20−40% pacjentek w tej grupie dochodzi do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek, groźnego w skutkach dla matki oraz dziecka.
PAMIĘTAJ!
- Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz objawy typowe dla infekcji dróg moczowych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem
- Każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane rutynowe badanie moczu minimum 7 razy w czasie trwania ciąży