Przejdź do treści

Kamica układu moczowego

Kamica układu moczowego jest schorzeniem najbardziej rozpowszechnionym w krajach rozwiniętych. Wywoływana jest przez wiele, często złożonych czynników Mówimy o niej, gdy w układzie moczowym powstają nierozpuszczalne złogi (tzw. kamienie moczowe) powstałe na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu.

Kamica układu moczowego

 

Istnieją różne klasyfikacje kamicy moczowej, ze względu na cechy fizyczne, skład chemiczny, etiologię i lokalizację złogu.

Kamica układu moczowego często przebiega bezobjawowo, choć czasami czasami kamień zamyka światło przewodu moczowego i może spowodować atak kolki nerkowej.

Zwykle leczenie kamicy moczowej rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza z dolegliwościami kolki nerkowej. Kiedy kamień jest niewielki, leczenie ma charakter zachowawczy i ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych i rozpuszczenie bądź doprowadzenie do samodzielnego wydalenia złogu przez pacjenta.

W przypadku większych kamieni moczowych, niezbędna jest interwencja lekarska przy użyciu narzędzi chirurgicznych. Od wielu lat operacyjne leczenie kamicy koncentruje się na zabiegach mało inwazyjnych, dzięki czemu coraz więcej pacjentów unika powikłań pooparacyjnych.

Podstawą profilaktyki kamicy moczowej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz leczenie profilaktyczne.

Przyczyny kamicy moczowej

Z kamicą układu moczowego mamy do czynienia wtedy, gdy w układzie moczowym powstają nierozpuszczalne złogi (tzw. kamienie moczowe) powstałe na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu.

Etiopatogeneza kamicy układu moczowego jest zwykle złożona. Do przyczyn powstawania złogów w układzie moczowym należą:

  • nadmierna koncentracja związków chemicznych w moczu – w stanie zdrowia lub jako skutek schorzenia lub zdarzeń patologicznych
  • niekorzystny odczyn moczu (zbyt wysokie lub niskie pH moczu)
  • zastój moczu, również na skutek zbyt małej ilości przyjmowanych płynów
  • niewłaściwa dieta bogata w białko i minerały
  • zakażenia układu moczowego
  • anatomiczne wady wrodzone, jak i nabyte w wyniku urazów, schorzeń, operacji itp.
  • predyspozycje genetyczne zaburzające gospodarkę jonowo-metaboliczną
  • niektóre leki

Kamica nerkowa jest chorobą najszerzej rozpowszechnioną w krajach wysoko rozwiniętych, głównie za sprawą nadmiernego spożycia białka i minerałów. Szacuje się, że choroba ta dotyka około 10% populacji ludzkiej w krajach europejskich. Z powodu bardziej skomplikowanej budowy układu moczowego, kamica nerkowa dotyka 2-3 razy częściej mężczyzn, niż kobiet. Szczyt zachorowań na kamicę moczową występuje między 20. a 50. rokiem życia.

Pozostałe artykuły

Rodzaje kamicy moczowej
Rodzaje kamicy moczowej
Objawy i leczenie kamicy moczowej
Objawy i leczenie kamicy moczowej
Jak zapobiegać kamicy moczowej?
Jak zapobiegać kamicy moczowej?
canephron

Canephron® tabletki

Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego

canephron

Canephron® N krople

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych