Przejdź do treści

Rodzaje kamicy moczowej

Istnieją różne klasyfikacje kamicy moczowej, ze względu na cechy fizyczne, skład chemiczny, etiologię i lokalizację złogu.

Rodzaje kamicy moczowej

 

Ze względu na skład chemiczny złogów możemy wyróżnić kamicę:

  • Szczawianowo-wapniową

Występuje najczęściej. Spowodowana jest zachwianiem równowagi pomiędzy stężeniami wapnia i szczawianów w moczu, zwykle z powodu nadmiernego spożywania pokarmów zawierających szczawiany (m.in. szczaw, rabarbar, szpinak, buraki czerwone, herbata, kakao), zwiększonym wchłanianiem szczawianów w przewodzie pokarmowym, zaburzeniem przemian metabolicznych szczawianów. Towarzyszy jej hiperkalciuria, czyli zwiększone wydalanie wapnia z moczem.

  • Moczanową

Jest spowodowana nadmiernym wydalaniem kwasu moczowego. U większości chorych z kamicą moczanową obserwuje się wysokie stężenie kwasu moczowego w moczu i jego niskie pH. Złogi zbudowane z kwasu moczowego najczęściej występują u chorych z nadwagą, cukrzycą i dną moczanową.

  • Fosforanową

Najczęściej jest wynikiem nadmiernego spożywania produktów bogatych w fosforany (m.in. nasion roślin strączkowych, alkalicznych wód mineralnych, ziemniaków, warzyw, owoców, serów). Może występować w przypadku utrzymywania się zasadowego odczynu moczu. Czasem towarzyszy hiperkalciurii.

  • Cystynową

Występuje u pacjentów z zaburzonym wchłanianiem aminokwasów dwuzasadowych czyli cystyny, ornityny, lizyny i argininy. Cystynuria czyli wysokie stężenie cystyny w moczu jest wrodzoną wadą metaboliczną. Złogi cystynowe mają bladożółty kolor i są słabo widoczne na zdjęciach rentgenowskich.

  • Struwitową

Spowodowana przez przewlekłą infekcję bakteriami rozkładającymi mocznik. Rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla powoduje zasadowy odczyn moczu i powstawanie kryształów struwitu i apatytu. Bakterie toczone kryształami struwitu przyczyniają się do rozrostu zakażonego złogu, który często powoduje powstanie kamicy odlewowej.

Ze względu na lokalizację wyróżniamy kamicę:

  • nerkową (w kielichu, bądź miedniczce nerkowej)
  • moczowodów
  • pęcherza moczowego
  • cewki moczowej

Pozostałe artykuły

Objawy i leczenie kamicy moczowej
Objawy i leczenie kamicy moczowej
Jak zapobiegać kamicy moczowej?
Jak zapobiegać kamicy moczowej?
Dieta dla osób z kamicą moczową
Dieta dla osób z kamicą moczową
canephron

Canephron® tabletki

Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego

canephron

Canephron® N krople

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Zarezerwuj Canephron

Zarezerwuj

gdzie kupic Canephron

Kup online